Harmadszor támogatta az ELTE kiváló kutatóit
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2022-ben hozta létre az Egyetemi Kiválósági Alapot (EKA), a nemzetközi egyetemi versenyben való szereplés mérhető erősítése érdekében, elsősorban a globális és tematikus rangsorokban történő jelentős előrelépést és az Egyetem nemzetközi tudományos beágyazottságának, hírnevének növelését tűzve ki célul.
2024-ben az előző évhez hasonlóan a kiírások többségének október 15. volt a beadási határideje, az eddig beérkezett pályázatokról az Operatív Bizottság november 14-i ülésén döntött: 201 sikeres pályázat kapott összesen 404 millió forintnyi támogatást.
Az 1. pályázat célja a 2023. október 1. és 2024. szeptember 30. között megjelent kiemelkedő (D1 és bizonyos tudományterületeken Q1 presztízsű folyóiratban közölt) tudományos publikációk szerzőinek támogatása volt. Az EKA OB az összes formailag megfelelő pályázatot támogatni tudta: 152 ELTE-s kutató kapott összesen mintegy 100 millió forintot. Idén külön kategóriában indulhattak és kétszeres támogatást kaphattak azok, akik a Shanghai Ranking szakterületi rangsoránál megjelölt „TOP folyóiratok” valamelyikében, vagy a Nature vagy Science folyóiratokban publikáltak ELTE affiliációval. Ebbe a kiemelt kategóriába a 152-ből 14 ELTE-s tudós került.
A 2. EKA-kiírás a jelentős nemzetközi pályázatok beadását honorálja, idén kiszélesítve a kört az EU-n kívüli jelentős pályázatokra is. Itt 20 jelentkező kapta meg az elismerést, közülük 10-en egyelőre feltételesen, mivel ezeknek a pályázatoknak még nem zárult le a nemzetközi értékelési folyamata.
Az anyagi ráfordítást tekintve kiemelkedik az Egyetemi Kiválósági Alap kiírásai közül a fiatal kutatók által alapított kutatócsoportok támogatására szolgáló 3. pályázat, amelynek köszönhetően az elmúlt években 9 csoport kezdhette meg már a munkáját. Ezekhez az idei döntéssel két újabb csatlakozik: Bencsik Norbert (TTK) ELTE Neuronális Állványfehérjék Kutatócsoportja és Kovács Péter (IK) ELTE SMARTER Safety-critical Model-driven AI Research and Technology for Enhanced Reliability nevű projektje.
A két csoport három év alatt összesen 143 millió forinthoz férhet hozzá,
amennyiben folyamatosan elérik a vállalt célokat. Idén először seed funding támogatásra is lehetett pályázni jelentős nemzetközi pályázat benyújtásához, itt 2 TTK-s és 1 BTK-s jelentkező járt sikerrel.
Népszerű volt még fentieken kívül a tudományos konferenciák és nyári iskolák megrendezését támogató, 6. pályázat, ahol egy nyári és egy őszi elbírálási kör is volt, és összesen 16 rendezvény kapott 30 milliónyi támogatást.
Az EKA felhasználásáról szóló rektori utasítás azt irányozza elő, hogy az összeg nagyjából 25%-át kell innovációs felhasználásra fordítani, az idei évben ebben, a 7. kategóriában jelentős verseny alakult ki a forrásokért, végül az operatív bizottság 7 pályázatot támogatott 102 millió forinttal, köztük a gyógyszerfejlesztéstől egészen a társadalmi innovációkig számos értékes, újító kezdeményezéssel.
A 8. számú kiírás, a kurzusdesign-szakértővé válást ösztönző pályázat eredménye 2025. január közepén várható.
Az Egyetemi Kiválósági Alapból támogatott 2024-es pályázatok listája itt található.
Forrás: elte.hu