Intelligent Robotics Fair 2025

2025.07.17.
Intelligent Robotics Fair 2025

Tudósok, vállalatvezetők, családok és robotok – az ELTE Informatikai Kara gondolt egy nagyot és összehozott mindenkit, aki a robotika és a mesterséges intelligencia jövőjében érintett. Az Intelligent Robotics FAIR 2025 három napos rendezvénysorozata annak a gondolatnak a jegyében jött létre, hogy a jövő technológiája a tudósok, az ipar és a hétköznapi emberek, felhasználók közös alkotása és felelőssége.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kara a Természettudományi Kar Etológiai Tanszékének együttműködésével és a Robert Bosch Kft. támogatásával 2025. június 23-25. között első alkalommal rendezte meg az Intelligent Robotics FAIR 2025 rendezvényt. Az egyedülálló háromnapos rendezvénysorozat keretében a konferenciára meghívott nemzetközi és hazai előadók betekintést adtak a robotika, terepi robotika, etológiailag-inspirált robotikai rendszerek (etorobotika) és intelligens technológiák, valamint a globális tanulási válság kérdéskörébe. A konferenciára benyújtott és elfogadott publikációk az ACM International Conference Proceedings Series részeként jelennek meg.

Naoyuki Kubota, a Tokyo Metropolitan Egyetem kutatóprofesszora előadásában bemutatta, hogy a különböző típusú robotok fejlesztésével és az érzékelési, hálózati, valamint gépi tanulási technológiák fejlődésével lehetővé vált az ember–robot együttélés valós idejű mérése. Bemutatta a topological twin koncepciót, amely képes a big data alapú, többskálájú és többfizikai szimulációk támogatására.

Sas Zoltán, a Bosch-Rexroth IoT rendszertervező mérnöke a jövő moduláris és rugalmas gyártási struktúráit, valamint az ezek megvalósításához szükséges technológiai eszközöket mutatta be.

Lakatos Gabriella, a Hetfordshire-i Egyetem adjunktusa bemutatta, hogy hogyan járulhat hozzá az etológiai ihletésű robottervezés a társadalmilag hiteles és átlátható ember–robot interakciókhoz, különösen az oktatás és terápia területén alkalmazott humanoid robotok mint például a Kaspar esetében.

Korondi Péter, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára az organikus ember–robot interakció (O-HRI) fogalmát ismertette, amely a robotok és laikus felhasználók közötti természetes kommunikáció megvalósítására törekszik, verbális és nonverbális metakommunikáció, szándékalapú viselkedés és pszichológiailag megalapozott tervezés révén.

Salamon Eszter, a Parents International független kutató-, érdekképviseleti és képzési szervezet vezetője, arra a kérdésre kereste a választ, hogyan alakítható át az oktatás a globális tanulási válság tükrében, kiemelve a technológia – különösen a robotika – szerepét az iskolákban, és hangsúlyozva az oktatók, családok és cégek együttműködésének fontosságát a 21. századi készségek fejlesztésében, ahol az MI és a robotok a személyre szabott tanulást és a hozzáférhetőséget is támogatni tudják.

A nemzetközi konferenciával egybekötött szakmai kiállításon, a robotika hazai képviselői, illetve akadémiai kutatócsoportok mutatták be demonstrációk keretében a hazai élvonalbeli fejlesztéseket. Az ELTE Lágymányosi Kampuszára látogatott a SZTAKI „Macskafogója”, valamint az Óbudai Egyetem Unitree Go2 négylábú robotja, különleges Drone showt tartott a Drone2B csapata, a látogatók megismerhették az Enjoy robotics pincérrobotját, vagy az UNEXMIN felszín alatti vizek felfedező robotját is. Természetesen az ELTE Informatikai Kar Mesterséges Intelligencia Tanszéke is számos érdekes demonstrációval várta a konferenciára, valamint a családi nyílt napra látogatókat. Ki lehetett próbálni a nagy nyelvi pantomimet, a lego szortírozó gépet, de a zongorázó robotkart is.

A három napos rendezvénysorozat záró napján, a RobotRandi – Ismerkedj meg egy robottal családi nap keretében pedig érdekes kerekasztalbeszélgetésekkel, ismeretterjesztő előadásokkal és egész napos játékos demonstrációkkal készültek a szervezők az egyetemre látogató családok számára, hogy minél közelebb hozzák a robotikát a széles nyilvánosság számára is. A Családi Nap keretében ünnepélyes díjátadóval egybekötve hirdették ki az iskolásoknak szóló robotikai novellapályázat nyerteseit is. A játékos nap zárásaként pedig az ELTE Etológia Tanszék szervezésében megrendezésre került a Robolity 2.0 a kutyák és robotok párbajának a versenye, ahol az ország legjobb négylábú robotjait fejlesztő csapatok mérték fel a tudásukat, és teljesítették a speciális akadálypályákat.

A konferencia honlapja: Intelligent Robotics FAIR 2025 - Conference & Expo & Family Day

IntRob2025

IntRob2025

0

/

0

0

/

0