Technikai informatikai műveltség fejlesztése

2024.03.05.
Technikai informatikai műveltség fejlesztése

A tevékenység célja, hogy megismertessük a résztvevő diákokat az ember által létrehozott technikai környezet és a természeti környezet kölcsönhatásaival, a technika és informatika „ötvözésével” megvalósítható eszközhatékonyság alapelveivel, az erre való törekedés fontosságával. A programok során élményszerűen sajátíthatják el a tudást, megismerik az alternatív energiaforrásokat, fizikai működési elvüket és felhívjuk a figyelmüket a mindennapi életben adódó technikai problémák megoldására. A foglalkozások után az épített eszközeik segítségével felismerik majd az energiahatékonyságra való törekvések műszaki megoldásait, képet kapnak a smart megoldások alkalmazási területeiről a környezetünkben. Április második felétől Vas megyei iskolákba látogatunk el programjainkkal:

Éghajlatváltozás, környezetvédelem, erőforrás-hatékonyság és nyersanyagok

Az emberiség jelen évtizedeinek egy nagyon fontos, és lassan kritikussá váló kérdése az éghajlatváltozást kiváltó, felgyorsító energiafelhasználásból adódó környezetterhelés. A foglalkozásokon használt eszközkészlet elősegíti a tanulók előrehaladását, hogy megértsék az energiatermelés, -szállítás, -felhasználás hatékonyságának fontoságát, amely az energiaszállító és átalakító berendezések hatékonyabb működését segíti elő, ezáltal hozzájárul a biztonságos, tiszta, hatékony és környezetbarát energiafelhasználáshoz. A foglalkozásokon felhasznált ismeretanyag alapján a tanulók megértik a természettudományok és a technika egymásra hatását, motivációt kapva az ilyen szakmák választása irányában.

Intelligens, környezetkímélő és integrált közlekedés

A programozható konstrukciós építőkészlettel különböző korosztályok számára, könnyen érthető módon demonstrálható a technikai környezet intelligens, önjáró eszközökben való megnyilvánulása. Az eszköz készlettel megismertethető a technikai eszközök informatikai támogatással való optimális viselkedése. A különböző szenzorokkal ellátott eszközök, központi feldolgozó egységgel összekötve az energiát fogyasztó eszközöknél jóval hatékonyabb, optimális működéssel elősegítik a természeti környezet kímélését, az ökológiai lábnyom csökkentését. Az eszközkészlet alkalmas a legújabb technika, technológia emberközelbe hozására.

A program megvalósulását a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Tehetség Program támogatja (NTP-STEM-23-0016).