Új innovációs ökoszisztéma épült az ELTE-n
![Új innovációs ökoszisztéma épült az ELTE-n](https://inf.elte.hu/media/ad/79/9448727f58862c4c0881af54e7ac3d50aaa14b9f340e2b0d30c85510cdb2/elte-ik-kk-thumb-thumb.jpg?v202209270307)
A Szoftver- és Adatintenzív Szolgáltatások Kompetencia Központ célja, hogy az egyetemi tudásbázison a digitális iparban, a pénzügyi szektorban, illetve az egészségügyben alkalmazható, a vállalati és egyetemi versenyképességet egyaránt növelő informatikai megoldásokat fejlesszen. Kialakításában konzorciumi tagként részt vett a Mediso Medical Imaging Systems Kft., a DATA-PRESS Informatikai Kft. és az E-GROUP ICT SOFTWARE Informatikai Zrt., a jelentős kutatás-fejlesztési-innovációs háttérrel rendelkező vállalkozások korábban is eredményesen vettek részt a felsőoktatási kutatási együttműködésekben.
Az alkalmazott kutatást és adaptív innovációt igénylő komplex fejlesztéshez adattudományi, AI- és kiberbiztonsági szakemberek, valamint üzleti folyamattervezők szoros együttműködésére volt szükség, amelynek eredményeképpen
közvetlenül az iparban felhasználható új prototípusok és technológiák jöttek létre.
Ezeket az ELTE, a projektben konzorciumi tagként résztvevő vállalkozások és üzleti partnereik fogják hasznosítani a jövőben piaci céljaik elérése érdekében.
A Központ az elmúlt időszakban többek között döntéstámogató alkalmazást készített speciális gépipari monitoring rendszerhez, nyílt forráskódú keretrendszert készített teszttervezés automatizáláshoz, a világon elsőként adott módszert a szoftverek határérték-hibáinak teljes bizonyossággal történő felderítéséhez, speciális optimalizációs és mesterséges intelligencia metódusokat fejlesztett a nukleáris medicina egyes alkalmazási területein, orvosi képalkotó eszközök fejlesztésének támogatásához szimulátort alkotott, a folyamatosan bővülő adatvagyon hasznosításának támogatására adatintegrációs, adattárolási, adatanalitikai és a döntéstámogató szolgáltatásokat dolgozott ki, és vizsgálta a digitális jegybankpénz (CBDC) adaptálásának lehetőségeit is.
A projektben egyedülálló infrastruktúra-fejlesztés is megvalósult
az egyetem lágymányosi kampuszán, valamint a Savaria Műszaki Intézet szombathelyi gépészeti laboratóriumában. A felújított épületrészben kapott helyet a Bosch-ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszék, valamint az új ELTE-OTP Kiberbiztonsági Ipari Labor (KIBERLAB) is a Kompetencia Központ irodái és laborjai mellett. A projekt finanszírozásával valósult meg egyebek mellett az áramlástechnikai laboratórium kialakítása és felszerelése a Savaria Műszaki Intézetben. A kutatási infrastruktúra zártkörű, vízszintes szélcsatorna egyedi kialakításával vált teljessé, amelyet a szakemberek áramlástani kutatásokhoz használnak fel, emellett az eszköz kísérleti használata újabb ipari együttműködések megalapozására is lehetőséget nyújt.
A projekt kapcsán számos szakdolgozat, diplomamunka, doktori disszertációs téma és tudományos publikáció született, az eredményeket a kutatók hazai és nemzetközi tudományos fórumokon ismertették.