Rövid ciklusú tanárképzés - 2 félév (RTAK)

Oktatás - Rövid ciklusú 2 féléves tanári mesterképzés (RTAK), mely a Programtervező informatikus mesterképzéssel párhuzamosan is végezhető

Oktatás - Rövid ciklusú 2 féléves tanári mesterképzés (RTAK), mely a Programtervező informatikus mesterképzéssel párhuzamosan is végezhető

Egyetemünkön a tanárképzés mindig kiemelt, különleges helyet foglalt el, hagyományai több évszázadosak, gyökerei az 1700-as évekig nyúlnak vissza. Az Informatikai Karon 2021. őszi félévétől indítható a programtervező informatikus mesterképzéssel párhuzamosan is végezhető 2 féléves informatika tanári mesterképzés Budapesten, nappali és levelező munkarendben. Az ELTE-n a 2021/2022-es tanévben párhuzamosan is végezhető tanári mesterképzés csak az őszi félévben indul, a tavaszi félévben nem.

Mintatanterv: A párhuzamos tanári mesterképzésre felvételt nyert hallgatók az adott tanári szakra érvényes rövid ciklusú, 2 féléves diszciplináris mesterképzésre épülő mintatanterv szerint haladhatnak a tanulmányaikban. A pedagógiai és a pszichológiai tárgyakat, valamint az összefüggő egyéni iskolai gyakorlatot a PPK Tanári felkészítés, 2 féléves, diszciplináris MA-ra épülő tantervében, a szakmódszertani tárgyakat és a szaktárgyi tanítási gyakorlatot pedig az IK tantervében találják meg. A hallgatók azokat a kurzusokat vehetik fel, amelyeket a mintatanterv szerint az adott félévben meghirdetnek. Mindkét tanterv elérhető az alábbi linkeken:

Nappali Informatika tanár MSc rövid ciklusú tanárképzés (2 félév)
Levelező Informatika tanár MSc rövid ciklusú tanárképzés (2 félév)

Gyakorlat: A Tanárképző Központ osztja be a hallgatókat a gyakorlóhelyekre, egyeztetve a hallgatókkal. A gyakorlatok tartalmáról itt lehet tájékozódni a Gyakorlatok pontban.

Programtervező informatikus mesterképzéssel párhuzamosan végezhető 2 féléves informatika tanári mesterképzés tudnivalói

Először olvassa át a TKK honlapján összegyűjtött információkat.

A felvételt nyert hallgatóknak a magyar állami rész(ösztöndíjas) támogatotti ideje meghosszabbodik két félévvel.

Finanszírozási forma: A párhuzamos tanári mesterképzésre jelentkezésnek nem akadálya a képzések finanszírozásának különbözősége (államilag finanszírozott és költségtérítéses formában tanulmányokat folytató hallgatók egyaránt kezdeményezhetik a párhuzamos tanári mesterképzési szakra való felvételt), illetve a tanári mesterszak is végezhető önköltséges képzésként, a lehetőség finanszírozási formától függetlenül fennáll.

Munkarend: A programtervező informatikus mesterképzés és a tanári mesterképzés végezhető eltérő munkarendben, azaz az egyik képzés lehet nappali, míg a másik levelező munkarendű, vagy azonos munkarendűek is lehetnek.

Képzési hely: A hallgató a diszciplináris mesterképzési szaktól eltérő képzési helyre is benyújthatja felvételi kérelmét a Neptunban. Az ELTE IK Szombathelyen diszciplináris mesterképzésben részt vevő hallgatója végezheti a párhuzamos tanári mesterképzést Budapesten.

Hallgatói jogviszony: A diszciplináris mesterképzésen aktív és passzív hallgatói státuszban lévő hallgató is megkezdheti 2 féléves tanárképzési mesterképzését a sikeres felvételt követően (HKR 41. § (3) bekezdése). A párhuzamos tanulmányok folyamán arra is van lehetőség, hogy a diszciplináris vagy a tanári szakon aktív, míg a másik szakon passzív hallgatói jogviszonyban legyen a hallgató.

A tanári mesterszak szakzárási feltételei: A szakzárás feltételei az abszolutórium megszerzése, portfólió készítése a tanárrá válási folyamatról a két féléves tanári mesterképzés tanulmányai, valamint a gyakorlatok alapján, továbbá a sikeres záróvizsga letétele, amely portfólióvédésből és szakmódszertani vizsgából áll. További információk az ELTE TKK honlapjának Szakzárás pontjában.

Tanári diplomaszerzés feltétele: A tanári mesterképzésben abban az esetben szerezhető tanári diploma, ha a hallgató a tanári záróvizsgát megelőzően ugyanabban vagy korábbi félévben sikeres záróvizsgát tesz a programtervező informatikus mesterképzésben. A Nftv. 50. § (3) bekezdésének megfelelően az abszolutóriumot követő két éven belül a képzése szerinti követelmények szerint tehető záróvizsga, ezt követően a HKR-ben előírható feltétel a záróvizsga letételéhez. Öt év elteltével záróvizsga nem tehető.


A 2021/22 őszi féléves felvétellel kapcsolatos tudnivalók:

Ki jelentkezhet párhuzamosan végezhető 2 féléves tanári mesterképzésre?
Azon Programtervező informatikus MSc hallgatók adhatják be a jelentkezésüket, akiknek legalább egy lezárt félévük van, és a 2021. tavaszi félévben nem szereztek abszolutóriumot.

Hogyan és mikor kell jelentkezni a diszciplináris mesterképzésben tanulmányokat folytató hallgatónak a 2 féléves tanári mesterképzésre?
A Nftv 2020. július 31. naptól hatályos módosítása értelmében az ELTE lehetőséget biztosít arra, hogy a nem tanári mesterképzési (osztatlan) szakon tanuló hallgató a párhuzamos tanárképzésre a központi felvételi eljáráson kívül – intézményi hatáskörben lebonyolított felvételi eljárás keretében – felvételt nyerjen. A Tanárképző Központ koordinálja a felvételi eljárást az ELTE Felvételi Szabályzatában rögzített módon. A hallgató a jelentkezését Neptun-kérvény formájában adhatja le 2021. február 15. és 2021. február 28. között.

Van-e felvételi vizsga?
A jelentkezőknek nem kell sem felvételi vizsgán, sem pályaalkalmassági vizsgálaton részt venniük.

Hol lehet érdeklődni a párhuzamos tanári mesterképzésről?
Az érdeklődők kérdéseiket a felveteli@tkk.elte.hu címen tehetik feL


Programtervező informatikus MSc diplomával már rendelkező jelentkezők tudnivalói a 2 féléves informatika tanári mesterképzésről

A tanári mesterképzés rendszeréről (amelyet a 8/2013. évi EMMI-rendelet határoz meg) a Tanárképző Központ honlapján tájékozódhat.

A 2 féléves, nem tanári diszciplináris mesterképzésre épülő egyszakos informatikatanár mesterképzési szak bemeneti feltétele: programtervező informatikus mesterszakos oklevél vagy annak megfeleltethető korábbi rendszerű egyetemi diploma.

Felvétel feltétele: felsőfokú oklevél, motivációs levél és/vagy önéletrajz, oklevélmelléklet/leckekönyv
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, nyelvvizsgát igazoló dokumentum

A gyakorlati és a szóbeli vizsgák időpontját és pontos menetét megtalálják a Tanárképző Központ honlapján.

A felvétel további részleteit www.felvi.hu oldalon találja.