Felsőoktatási szakképzés (PTI Fejlesztő) szakmai gyakorlata

Felsőoktatási szakképzés (PTI Fejlesztő) szakmai gyakorlata

Tisztelt Hallgatóink!

Kérjük, hogy szakmai gyakorlatukat minden esetben általános tájékoztatásunknak megfelelően szervezzék meg és teljesítsék!


A felsőoktatási szakképzés hatályos törvényei és a szakindítási dokumentum alapján a felsőoktatási szakképzésben résztvevő hallgatók a szakmai gyakorlatot az első három félévi tanulmányaik sikeres zárása után, a negyedik félévben végezhetik el. Ez azt jelenti, hogy hallgatóinknak

a képzés első 3 félévének mintatantervi tárgyait teljesíteniük kell a szakmai gyakorlat megkezdése előtt.

A képzés negyedik félévében a hallgatók gyakorlati képzés keretében megismerkednek az ipari partnereink aktuális fejlesztéseivel. Bekapcsolódnak az aktuális csapatmunka minden fázisába, testközelből ismerik meg az alkalmazott agilis vagy egyéb módszertant, kódolási részleteket, tesztelési fázisokat és életciklus követést. A hallgatót a félév során egy mentor támogatja, aki segíti a beilleszkedést, a munkába való bekapcsolódás folyamatát.

A hallgató szakmai gyakorlatra történő fogadásának szándékát a képzőhely - az együttműködési megállapodás megkötését követően - a befogadó-nyilatkozat megküldésével jelzi az Egyetem felé. A dokumentumot alábbi kollégánknak kérjük megküldeni:

A szakmai gyakorlat adminisztrációjáért felelős oktatási asszisztens: Orbán Krisztina

A szakmai gyakorlat időtartama 14 hét (560 óra).

A szakmai gyakorlat félévének elején a tárgyfelvételi időszakban kell felvenni a kurzust a Neptun-ban. A kurzus kreditértéke 30. A gyakorlat teljesítése szükséges az abszolutórium megszerzéséhez.

A munkáltató a gyakorlati félév végén véleményezi és érdemjeggyel értékeli a hallgató munkáját a számára kiállított referencialevélben. A hallgató egy kb. 10 oldalas írásbeli összefoglalót készít a szakmai gyakorlat során végzett munkájáról, amelyet a Neptunba a Szakdolgozat helyére tölt fel. Munkájáról a záróvizsga során számot is ad. A záróvizsgával kapcsolatos részletes tájékoztató itt található.

Különleges méltányolható esetekben egyedi döntés alapján a képzésért felelős oktató vagy a szakfelelős engedélyezheti a szakmai gyakorlattal párhuzamos tárgyfelvételt. Ezzel kapcsolatban előzetes tanács és útmutatás alábbi kollégánktól kérhető:

Méltányosságot a hallgató akkor kérhet, ha

  • legfeljebb három korábban felvett tárgyát nem teljesítette a szakmai gyakorlat megkezdéséig, és
  • vállalja, hogy ezeket a szakmai gyakorlattal párhuzamosan teljesíti.

A hallgató a szakmai gyakorlattal párhuzamos tárgyfelvételt az alábbi módon kérvényezheti:

  • kitölti Neptunban az IK - Felsőoktatási szakképzésen szakmai gyakorlattal párhuzamos tárgyfelvétel nevű kérvényt, amelyhez
  • csatolja
    • a kurzus oktatójának
    • és budapesti képzés esetén Illés Zoltán tanár úr, szombathelyi képzés esetén Soós Sándor tanár úr támogatását.
      A támogató e-maieket/dokumentumokat fűzze egy fájlba, így tudja majd csatolni a kérvényhez.

I. A SZAKMAI GYAKORLAT CÉLJA; KOMPETENCIÁK

  • A szakmai gyakorlat célja, hogy a hallgatók – tanulmányaiknak megfelelő tevékenységet végző szervezetnél (vállalatnál, intézménynél) – megismerkedjenek az ott folyó szakmai munkával, az aktuális csapatmunka minden fázisába, testközelből ismerjék meg az alkalmazott agilis vagy egyéb módszertant, kódolási részleteket, tesztelési fázisokat és életciklus követést. A hallgatót a félév során egy mentor támogatja, aki segíti a beilleszkedést, a munkába való bekapcsolódás folyamatát.
  • A szakmai gyakorlaton elsajátítható, fejleszthető kompetenciák:
  • Általános kompetenciák: határidőre való pontos, precíz munkavégzés a feladatok jellegétől függően önállóan vagy együttműködési készséget tanúsítva csapatban, szakmai nyelvezetnek megfelelő kommunikáció.
  • Szakmai kompetenciák: a tanulmányaik során szerzett szakmai, informatikai ismereteik gyakorlatban történő alkalmazása, új ismeretek elsajátítása.

II. SZAKMAI GYAKORLATRA ALKALMAS HELYEK

Szakmai gyakorlatra alkalmas helynek minősül minden olyan szervezet, intézmény, amely az informatika területén végzi tevékenységét és

  • amelyek megkötötték az egyetemmel az Együttműködési megállapodást, a hallgatóval pedig hallgatói munkaszerződést,
  • diákszövetkezeten keresztül is van lehetőség elvégezni a szakmai gyakorlatot. A kitöltendő nyomtatvánnyal kapcsolatban keresse az oktatási asszisztenst.
  • A cég a Befogadó-nyilatkozat aláírásával vállalja, hogy a szakmai gyakorlatra fogadja a hallgatót.
  • A gyakorlat elteltével a hallgató tevékenységét röviden írásban érdemjeggyel értékeli (Referencialevél).
  • Ha nincs az egyetemmel élő együttműködési szerződése a cégnek, ekkor az együttműködési megállapodás formanyomtatványt e-mailben lehet kérni az oktatási asszisztenstől a cégnév, céges kapcsolattartó neve és e-mail címe feltüntetése mellett. A kitöltött 2 aláírt, lepecsételt példányú megállapodás leadása után ezen cégnél is végezhető a szakmai gyakorlat.
  • Az Együttműködési megállapodás kétféle módon kerülhet leadásra: (a formanyomtatványt az oktatási asszisztenstől kérje emailben)

1. Papír alapon aláírva a cég részéről és postai úton elküldve 2 példányban. Amennyiben lehetséges kérünk pecsétet az aláírás mellé tenni vagy aláírási címpéldány másolatot mellékelni.

Címzés (ajánlottan, tértivevénnyel):
Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kar
Orbán Krisztina, oktatási asszisztens
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C, 2.316/A

2. Elektronikus aláírással és hitelesítéssel ellátva a cég részéről, majd pdf formában emailben elküldve az oktatási asszisztens email címére.


III. TENNIVALÓK A SZAKMAI GYAKORLAT KEZDÉSÉVEL KAPCSOLATBAN

  • A II. Pontban leírtak szerint a hallgató választ egy gyakorlati helyet, mely a fenti feltételnek megfelel. Ha a cégnek nincs az egyetemmel élő együttműködési szerződése, akkor a II. Pontban leírtak szerint jár el.
  • Ha a képző hely fogadja, akkor a kitöltött és cég által aláírt személyre szóló Befogadó nyilatkozatot elküldi e-mailen a szakmai gyakorlat adminisztrációjáért felelős oktatási asszisztensnek, szombathelyi képzés esetén Horváthné Benkő Annamáriának (ha@inf.elte.hu). Céges aláírást elektronikusan vagy papíron aláírva majd szkennelve is elfogadjuk.
  • A Befogadó-nyilatkozatot a szakmai gyakorlat megkezdése előtt legalább 2 héttel el kell küldeni e-mailen vagy le kell adni az oktatási asszisztens D 0.418/B irodájában.
  • Az oktatási asszisztens az adatok ellenőrzése után az oktatási dékánhelyettesnek továbbítja aláírásra a Befogadó nyilatkozatot. Probléma esetén, kérjük a javítást.

A dokumentumok időbeni leadása/elküldése az oktatási asszisztensnek a hallgató felelőssége!


IV. A SZAKMAI GYAKORLAT ELFOGADÁSÁNAK FELTÉTELEI

  • A hallgató olyan helyen töltötte le a szakmai gyakorlatát, amelyet az Informatikai Kar – a befogadó hely által hiánytalanul kitöltött formanyomtatvány ún. Befogadó-nyilatkozat tartalmának és egyes esetekben az Együttműködési megállapodásban foglaltak ismeretében, annak aláírásával – a szakmai gyakorlat megkezdése előtt jóváhagyott.
  • A hallgató a szakmai gyakorlatát
    • a céloknak és kritériumoknak/ kompetenciáknak megfelelő színvonalon;
    • a munkáltatója, kijelölt szakmai vezetője által rábízott feladatokat gondosan ellátva, a rá vonatkozó specifikus, szakmai és jogszabályokban rögzített előírásokat betartva;
    • az Eötvös Loránd Tudományegyetem jó hírnévhez való jogát nem sértve, az általa az egyetemen folytatott tanulmányok, szervezett képzés hitelét, hírnevét nem rontva töltötte le, illetve
  • A II. pontban felsoroltak teljesítését a szakmai gyakorlatot felügyelő személy a megfelelő kari formanyomtatvány (Referencialevél) hiánytalan kitöltésével, aláírásával és érdemjeggyel a szakmai gyakorlat befejezését követően igazolja.
  • Csak eredeti nyomtatványokat tudunk elfogadni, másolatot nem - amennyiben a cég szeretne visszakapni saját példányt, úgy legyenek szívesek kettő vagy több aláírt, lepecsételt példányt leadni.
  • A határidők betartása, a szakmai gyakorlat helyéről és ütemezéséről való egyeztetés a hallgató felelőssége. Amennyiben a hallgató időben nem jelzi, hogy hol kívánja szakmai gyakorlatát letölteni, vagy olyan helyen tölti szakmai gyakorlatát, amelyet az Informatikai Kar előzetesen nem fogadott be, az egyetem nem köteles a szakmai gyakorlat teljesítéséről szóló igazolást, Referencialevelet elfogadni.

V. TENNIVALÓK A SZAKMAI GYAKORLAT BEFEJEZÉSEKOR

  • A gyakorlat végén elküldi e-mailen a Referencialevelet az oktatási asszisztensnek elektronikus formában (emailen pdf-ben küldve), szombathelyi képzés esetén Horváthné Benkő Annamáriának (ha@inf.elte.hu). Céges aláírást elektronikusan vagy papíron aláírva majd szkennelve is elfogadunk.
  • Az elkészített a beszámolóját határidőig feltölti a Neptunba.
  • A Referencialevelet a gyakorlat teljesítéséről, valamint a szakmai gyakorlat beszámolóját, 
    • a tavaszi félév során, május 31-ig,
    • őszi félév során december 31-ig kell feltöltenie a hallgatónak a Neptunba.
  • Ha a hallgató határidőre nem teljesíti a Referencialevél és a beszámoló leadási kötelezettségét, akkor a Tanulmányi Hivatal jogosult a határidő utáni minden megkezdett héten újabb szolgáltatási díjat kiszabni. A szolgáltatási díj összege: 3000.-Ft/hét.

VI. A SZAKMAI GYAKORLAT JÓVÁHAGYÁSA A KAR RÉSZÉRŐL

  • A kitöltött, aláírt Referencialevelek elfogadásáról az oktatási dékánhelyettes dönt a Kreditátviteli Bizottság véleményének kikérésével. Amennyiben a szakmai gyakorlat összefoglalása és értékelése nem tartalmaz szakmai elemeket, visszaküldjük javításra.
  • A szakmai gyakorlat értékelése és az Informatikai Kar részéről történő elfogadása a Referencialevél alapján történik.
  • A munkahelyi véleményező által javasolt érdemjegyet a Tanulmányi Hivatal rögzíti a Neptunban.

Nyomtatványok


VII. SZAKMAI BESZÁMOLÓ KÉSZÍTÉSE

A hallgatóknak a szakmai gyakorlaton végzett munkájukról egy körülbelül 10 oldalas beszámolót és hozzá kapcsolódó rövid diasort kell készíteni.

Formai követelmények:
A beszámoló formai követelménye megegyezik egy alapképzés szakdolgozat formai, szövegszerkesztési követelményeivel (link ide). Az elkészült beszámolót a Neptun rendszerbe kell feltölteni.

Tartalmi követelmények:
A szakmai gyakorlat kb. 10 oldalas beszámolója térjen ki az alábbi részletekre:

  • Milyen külső partnernél végezte a gyakorlatot, ki volt a közvetlen munkahelyi partnere, vezetője?
  • Milyen feladatot kapott, önállóan vagy csoportba végezte-e a munkáját?
  • Milyen környezetben kellett megoldani a feladatot?
  • Írja le a konkrét megoldás során végzett munkáját (milyen forrás, erőforrás, adatbázis állományt kellett létrehozni, abban mik voltak a lényeges lépések)!
  • A félév végére milyen tapasztalatokat szerzett?

VIII. ZÁRÓVIZSGA

A záróvizsgára bocsátás feltétele az abszolutórium megszerzése (lezárt 4 sikeres félév) és a szakmai gyakorlat írásbeli beszámolójának feltöltése a Neptunba. További információk a záróvizsgával kapcsolatban itt.


IX. KAPCSOLAT

A szakmai gyakorlat adminisztrációjáért felelős oktatási asszisztens: